Pazar, Ekim 01, 2006

Asbestli gemi Yeni Bir Girişim Oluşturdu

Otopan'ın Türkiye'ye getirilmesini engellemek için uğraşan çevreciler, Ege Çevre ve Kültür Platformu bünyesinde 'Tehlikeli Gemi Sökümünü Önleme Girişimi' adı altında birleşti.

Beyan edilen asbest miktarından onlarca kat daha fazla astbest taşıdığı gerekçesi ile Aliağa Gemi Söküm tesislerine gelirken son anda Çevre Bakanlığı tarafından Türk Karasuları'na girişi engellenen Otopan gemisiyle ilgili son gelişmeleri anlatan EGEÇEP Dönem Sözcüsü Avukat Arif Ali Cangı, geminin Hollanda'ya geri götürüleceğine inanmadıklarını söyledi. Geminin Çeşme açıklarında tutulduğunu belirten Cangı, "Gemi halen Çeşme'nin 11 mil açığında Türk karasularının hemen dışında Yunanistan'ın Sakız ve Sisam adalarının arasında bulunuyor. Kimsenin zaten gemiyi Hollanda'ya götürmek gibi bir niyeti de yok. Geçen gün geminin mürettebatı değiştirilerek yeni ikmal yapıldığını öğrendik" diye konuştu. Geminin ne olacağı konusunda sürekli olarak Greenpeace'nin Hollanda'daki temsilcileriyle görüştüklerini kaydeden Cangı, "Geminin Cebelitarık Boğazı'ndan çıkartılarak denizde tehlikeli atıklarından arındırılacağı söyleniyor. Ancak asbestin deniz üzerinde gemiden temizlenmesinin imkanı yok. Bu gemi Akdeniz'de dolaştırıldıktan sonra yine ilk seferinde olduğu gibi yalan beyanlarla Türkiye'ye sokulmaya çalışılacak" dedi.

Bu açıklamanın aksine Otopan'ın Türkiye'ye sokulamayacağını gören Hollanda'lı yetkililer gemiyi geri Hollanda'ya götürdü.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder