Salı, Haziran 05, 2007

Otomatik Yumuşatma Sistemleri

Su Yumuşatma: Sudaki kalsiyum ve magnezyum iyonlarının sebep olduğu sertliğin katyonik reçine kulanılarak çeşitli filtrasyon yöntemleri ile sudan alınması işlemidir.

Sert sular; özellikle buhar kazanlarında, sıcak su tesisatlarında kireçtaşı bağlayarak kesitlerinin daralmasına ve çok büyük ısı transfer kayıpları ile fazla enerji tüketimine yol açar.

Özellikle işletme için gerekli suyu yeraltın sularından sağlayan fabrikalarda su yumuşatma sistemi kullanılması gerektedir.

Yaygın kullanılan sistem katyonik reçine tankı ile tablet tuz tankının ayrı ayrı olduğu sistemlerdir. Yumuşatma sistemlerinde kullanılan tüm kontrol valfleri servis, rejenerasyon ve ters yıkama işlemlerini otomatik yapar. Sistemi oluşturan quartz, divinil benzen bazlı reçine ve lineer elyaf takviyeli epoxy kaplı polietilen tank dünya gıda normlarına uygundur. Taşmaya karşı şamandıra korumalı polietilen tuz tankı sisteme dahildir. Rejenerant madde olarak tuz kullanılır. Tuzlu su çözeltisi için gerekli su her rejenerasyondan sonra kontrol valfı tarafından tuz tankına doldurulur.

Yumuşatma sistemi seçiminde proje mühendislerimiz suyunuzun debi, sertlik derecesi ve diğer parametrelerine bağlı olarak gerekli reçine miktarını hesaplar. Hassas şekilde hesaplanan bu sistemler ile ters yıkamadaki tuz, su ve zaman kaybınızın minimuma inmesi sağlanır.

Otomatik kontrol sistemleri ile donatılmış bu cihazlar, ters yıkama ve rejenerasyon işlemlerini standart modellerde;

- Zaman kontrollü, isteğe bağlı olarak
- Hacim kontrollü veya
- Fransız Sertlik kontrollü olarak,
insan müdahalesine gerek duymaksızın yapar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder