Çarşamba, Kasım 07, 2007

Türkiye'de Kuraklık Tehlikesi ve Çevre Uygulamaları

Yıllar boyunca ülkemizin su zengini bir ülke olduğu öğretildi bizlere okullarda. Sonradan okuyup Çevre Mühendisliği Lisans Programını kazanınca Üniversitemizin bir baktık ki aslında Türkiye içilebilir su kaynakları açısından potansiyel alarm bölgeleri arasında. (US Filter Corporation'ın haritasını bi daha ki yazımda bloga koyucam)

Sonra bunu sadece Çevre Mühendisleri ve konunun uzmanları değil tüm Türkiye öğrendi, okuma yazma bilmeyen yaşlılarımıza kadar. Çünkü Ankara ve İstanbul başta olmak üzere su sıkıntısı baş gösterdi. Gazeteler bas bas bağardı suyu idareli kullanalım diye.

Hatta bu yazıyı yazdığım saatlerde Ankara'nın bir çok yerinde su yok, çünkü barajlarda doluluk oranı Ankara çapında yüzde 1-2 ler ile gösteriliyor.

Tam bu noktada Çevre Mühendisliği alanına su sıkıntısı giriyor. Mesela İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanının parmak bastığı bir nokta "Ülkemizde ağaçta aynı su ile sulanıyor, ineklerde besi çifliklerinde aynı sudan içiyor, beton harcıda aynı su ile yapılıyor."

Acilen bir su politikası oluşturmamız lazım bu politika gelecek yıllarda ki baraj yapımlarından, sanayi tesislerinde kullanılan suyun geri dönüşümünü ve hatta evsel atıksuların orman alanlarında ki ağaçların sulaması dahil geniş kapsama sahip olmalı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder