Çarşamba, Haziran 17, 2009

Tekstil Atıksularının Arıtılması

Tekstil endüstrisi, Türkiye'de en hızlı gelişen sanayilerin başında gelmektedir. Bu hızlı gelişim, büyük debilerde ve büyük konsantrasyonlarda kirlilik taşıyan atıksuların arıtma gerekliliğini de beraberinde getirmiştir. Tekstil fabrikalarında üretim aşamalarına göre çeşitli bileşim ve miktarlarda atıksular oluşmaktadır. Bu atıksuların büyük kısmı ağartma, boyama ve yıkama işlemlerinden kaynaklanmaktadır. Asit, baz, boya, deterjan, tuz ve kullanılan diğer kimyasallar atıksuda kirlilik yaratan başlıca kirleticilerdir.

Bu çalışmada tekstil endüstrisinin tanımı yapılarak tekstil endüstrilerinin genel prosesleri hakkında bilgiler verilmiştir. Bunun yanı sıra tekstil endüstrilerinin sınıflandırılması yapılmış ve bu endüstrilerden kaynaklanan atıksuların kaynak, miktar ve özellikleri hakkında bilgiler verilmiştir. Kirletici parametreler, deşarj standartları hakkında bilgiler sunulmuştur.

Tekstil atksularının arıtım yöntemleri olan mekanik, kimyasal ve biyolojik arıtım hakkında bilgiler verilmiştir. Tekstil endüstrisi atıksularının kimyasal arıtımında genellikle koagülasyon ve flokülasyon işlemlerinde demir, alüminyum gibi +3 değerlikli metaller kullanılır. Koagülasyon ve flokülasyon işlemlerinin amacı; Organik ve inorganik bulanıklığın giderilmesi, renk giderimi, bakteri ve patojen giderimi, alg ve organizmaların giderimi, koku ve tat yapıcı maddelerin giderilmesi, fosfat giderimi, biyolojik oksijen ihtiyacı ve kimyasal oksijen ihtiyacı parametrelerinin giderilmesi, askıda katı madde giderimi, metal giderimidir.

Ayrıca tekstil endüstrisi atıksularının anaerobik ve aerobik biyolojik sistemlerle arıtımları hakkında yeterli bilgiler verilmiş olup, biyolojik arıtmada görev alan mikroorganizmaların büyüme kinetikleri monod eşitliği ile açıklanmıştır.

Sonuç olarak tekstil endüstrisinden kaynaklanan kirletici parametreler, bu parametrelerin arıtım yöntemleri, deşarj standartları vurgulanarak gerekli bilgiler tezimizde sunulmuştur.

Kaynak: www.cevremuhendisleri.com
Tezin Tamamı: http://www.cevremuhendisleri.com/dokuman_arsivi.asp?procid=26&sayfa=1

1 yorum:

  1. merhabalar;
    sanırım verdiğiniz link ölmüş düzeltebilirseniz sevinirim.
    Şimdiden teşekkürler.

    YanıtlaSil