Salı, Mart 02, 2010

Arıtma Tesisi Projelerinde Anahtar Personel

Yıllardır süre gelen bir durum hala geçirliliğini sürdürmekte. Arıtma tesisleri proje ve çalışmalarında anahtar personel olarak İnşaat Mühendisi istenmesi durumu.

Geçenlerde İETT'nin ihalesinde karşılaştım. Anahtar personel olarak Çevre Mühendisi isteniyordu. İstanbul gibi büyük şehirlerde bu doğru uygulama sanırım oturmaya başlamış. Son kimya veya biyoloji ile ilgili bir yazıyı okuyalı 15-20 sene geçmiş bir İnşaat Mühendisi'ni arıtma tesisi projesine anahtar personel olarak atamak hangi anlayışın ürünü çözülmesi zor.

Bu yazıyı yazmadan önce gördüğüm son olayı aktarayım. Yer Denizli, Denizli belediyesinin yaptırmayı düşündüğü Doğal Atıksu Arıtma Tesisi işi için ihale ilanlarını kontrol ediyorum, tüm çevre mühendislerinin bildiği gibi doğal arıtma tesislerinde biyolojik yöntemlerle arıtma yapılmaktadır, ve inşaat kısmı diğer tesislere göre çok daha azdır.

Lakin görünen o ki, Denizli belediyesi imar işlerinde çalışan memurlar bundan pek bi haber. Anahtar personel olarak sadece İnşaat Mühendisi yazmışlar.

Herhalde biraz daha süre geçmesi lazım ki, bu eski memurlar emekli olsunda yeni gelenler, arıtma tesisleri yapımında İnşaat Mühendislerinden çok Çevre Mühendislerinin gereksinimi olduğu vargısına vardılar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder