Perşembe, Şubat 28, 2013

Jet Aeratör ve Fiyatları

Biyolojik arıtma havuzları veya dengeleme havuzlarında kullanılan aerojet tipi jet aeratör ekipmanında DIN 42677 T1 tipine uygun, üç fazlı, tam kapalı, flanşsız ve çift hızlı asenkron motorlar kullanılır. Koruma ve izolasyon sınıfı en az IP44 olarak seçilmelidir.

Paslanmaz veya galvaniz kaplamalı karbon çeliğinden üretilen havanın suya iletildiği helezonlu mil motora akupile olarak çalışır.

Jet Aeratör fiyatları kullanılan malzeme ve motor güçlerine bağlı olarak 4.000$ ile 6.000$ arasında değişebilmektedir.

Ülkemizde biyolojik arıtma tesislerinde kullanılan jet aeratörlerin motor güçleri 5, 7,5 - 15 - 18,5 ve 22 kW seçeneklerindedir.

Jet aeratörler çalışma lokasyonlarına bağlı olarak dubalı veya askılı olarak çalıştırılırlar. Dubalı jet aeratör suyu kotu veya havuz genişliğindn bağımsız olarak çalışabildiği halde, askılı aeratörler sabit betonarme yapılara monte edilerek belli bir su kotunda çalışmaktadırlar.

Özellikle askılı tip jet aeratörler prosefyonel bir ekip tarafından monte edilerek işletmeye alınmalıdır. Montaj esnasında yapılacak hatalar ileride ekipmanın balansının bozulmasına neden olmaktadır.

Sonuç olarak difüzör-blower, yüzeysel aeratör veya fırça tipi aeratörlerin muadili olan jet aeratör servis, bakım, montaj ve kullanım kolaylıkları açısında diğer ekipmanlara göre üstün özelliklere sahiptir. Bu avantajlarından dolayı Çevre ve Orman Bakanlığı (Eski Çevre ve Şehircilik Bakanlığı) tarafından hazırlanan Atıksu Arıtma Tesisi Tip projelerinde çoğunlukla jet aeratörlü biyolojik arıtma tesisleri tercih edilmektedir.

jet aeratör resmi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder