Cumartesi, Kasım 05, 2011

Alüminyum Sülfat

Bu aralar çevre mühendisliği uzmanlık alanlarından olan su ve atıksu arıtma tesislerinde kullanılan kimyasallar üzerine yazıyoruz. Fizikokimya, çevre mühendisliğine giriş ve analiz laboratuvarı derslerinde sıkça karşılaşınlan kimyasallardan biri olan anyonik polielektrolit'i bir önceki yazımızda işlermiştik. Bu yazıda ise ülkemizde en sık kullanılan koagulant olan alüminyum sülfat kimyasalından bahsedeceğiz.

Alüminyum sülfat temel olarak toz ve granülür formlarda katı olarak kullanılmaktadır. Piyasada IBC tanklarda sıvı olarak bulunabilinsede pek ragbet görmemektedir. Eskiden 50 kg'lık çuvallar standard iken günümüzde iş güvenliği ve işçi sağlığı yönetmeliklerince standard ambalajlama biçimi 25 kg'lık çuvallar halindedir. Yüksek miktarlı alımlarda 1 tonluk "big-bag"'lerle temin etmek mümkündür.

Daha önceki konumuz anyonik polielektrolit'in aksine ülkemizde yerli olarak üretilmektedir. Hali hazırda 4-5 farklı entegre fabrikada üretilen alüminyum sülfat orta doğu, balkanlar, Türki cumhuriyetler ve Afrika ülkelerine ihrac edilebilmektedir.

Katı alüminyum sülfat en çok granülür formda üretilmektedir. Bunun sebebi baraj ve göllerden elde edilen içme suyunun arıtma tesislerinde granülür formlarda tercih edilmesidir.

İçme suyu arıtma tesislerinde kullanılmasından dolayı demir sülfat ve demir 3 klorür gibi koagulanlara nazaran alüminyum sülfat daha geniş bir kullanım alanına sahiptir. Tabi ki içme suyu arıtma tesislerinde kullanılan alüminyum sülfat Tip-1 normlarında olmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder